Menu

Chorvatsko 2004

 Chorvatsko 2004

Na začátku září r. 2004 jsme se vydali na cestu Slovinskem, Chorvatskem a Černou Horou. Pohybovali jsme se převážně po pobřeží. Byli jsme na této dovolené mezi 6.-25.zářím.

Nejdříve jsme projeli Rakouskem do Slovinska. Zde jsme se podívali do hlavního města Ljubljany a udělali jsme si výlet do krásných slovinských velehor, Julských Alp (Slovinsko-hory). Pak jsme navštívili město Koper (Koper) /VIDEO/, které leží na kratičkém slovinském pobřeží Středozemního moře.

Pokračujeme do Chorvatska, nejdříve objíždíme západní pobřeží poloostrova Istrie. Krásná městečka italského rázu, se středověkými kostely z bílého vápence se zdvihají na poměrně prudkých svazích pobřeží. Takže nádherné výhledy na modré moře. Poreč (Poreč) s rozlehlým jachtařským přístavem a malebnými přístavními domky, Rovinj (Rovinj)  /VIDEO/, město, ve kterém je usazeno mnoho výtvarných umělců, takže strmé křivolaké a úzké uličky jsou lemovány vystavenými kresbami a malbami s převážně místní tematikou. Na samém jižním cípu poloostrova se též zastavujeme v Pule (Pula), s krásně dochovanými starořímskými stavbami. Amfiteátr, antický chrám.

Jedeme dál na jih, míjíme po naší pravé straně severodalmatský ostrov Krk, zastavujeme se v Senju. Zde se podíváme do náhorní tvrze nad svahy prudce spadajícími do moře, kde je výstava historie zdejších chorvatských pirátů v době turecké okupace. Další naše prohlídka je v přírodní rezervaci Krka (Krka). Sice se musí platit vstup, ale stojí to za to. Průzračné vody řeky zde vytvářejí vodopádové kaskády, mezitím hezká přírodní zákoutí, dokonce možnost se koupat právě pod nejmohutnějšími vodopády.

Na řadě je krásné, opět Benátčany vystavěné přímořské město Šibenik (Šibenik) /VIDEO/, se svou románskou katedrálou, která vyniká živými skulpturami desítek hlav a obličejů, patrně někdejších místních významných obyvatel. Pak se zastavujeme v Primoštenu a následuje nedaleký Trogir (Trogir) /VIDEOVIDEO2/, který je UNESCOem vyhlášen za světové kulturní dědictví, pyšní se mohutnou přímořskou tvrzí se zachovalými hradbami a krásnými středověkými kostely. Pak už povinný Split (Split) se svým Diokletiánovým palácem (samozřejmě jen zčásti zachovalý), katedrálou, pobřežními širokými promenádami.

Pak se vydáme na poloostrov Pelješac (Pelješac), který téměř celý podélně projíždíme a z něho trajektem bez auta navštěvujeme město Korčula (Korčula) na stejnojmenném ostrově. Je to opět krásné benátské městečko, stavěné ze světle okrového vápence. Zde si zajdeme na oběd, nicméně jsme vykázáni, protože nemám triko (ačkoli sedíme na terase venku). Jdu si koupit tričko a pak navštěvujeme jinou restauraci, objednáme si nějakou rybu a mořské plody. Dobré, ale je toho málo (vybíráme z těch levnějších).

Vracíme se zpět na pevninu, naší poslední zastávkou je jihochorvatský Dubrovnik (Dubrovnik) /VIDEO/. Zde pobudeme déle, vychutnáme si jeho přívětivou atmosféru.

Přejíždíme do pobřežní Černé Hory, chceme se ještě podívat na proslulou Boku Kotorskou (Montenegro,BokaKotor) /VIDEO/. Hned na hranicích máme dojem, že vjíždíme do jiného světa, do šedivé komunistické atmosféry. Boka je přírodně i památkami nádherná, ale je znát, že země se ještě neprobudila z komunistické éry a z šoku, který následoval po jejím rozpadu. Přesto je zde mnoho krásných míst, přírodně i historicky. Vynikají zde městečka Risan, Perast /VIDEO/, Kotor. Z Perastu podnikáme za nevelikou úplatu výlet na ostrůvek uprostřed Boky, nesoucí jméno Panny Marie. Je celý zastavěný středověkým malebným kostelíkem s přilehlým klášterem, přičemž je za úplatu přístupný turistům. V Kotoru si pak kromě historického centra přímořského města též prohlédneme ve strmých horských skalách nad městem se tyčící citadelu s opevněním, po jehož kraji vede cesta k pevnosti s kaplí. Nádherné výhledy jsou odměnou za námahu. Pak ještě zajíždíme do hezkého městečka Budvy /VIDEO1 VIDEO2/ na jihu od Boky.

Vracíme se. V Bosně zajíždíme do mariánského poutního místa Medjugorje /VIDEO/, strávíme zde několik hodin. Pak už frčíme dalmatskou magistrálou na sever, jen se ještě rozloučíme s mořem koupelí v turistickém středisku Baška Voda, kde je slyšet i v pozdním září více češtiny než chorvatštiny /VIDEO/. Přejezd severním Chorvatskem nám ztěžuje prudký vítr až vichřice s vydatným deštěm. Kamiony mají co dělat, aby se ve větru nepřekotili, i s námi to pořádně hází. Jedeme přes noc, k ránu šťastně dorazíme do zamračeného deštivého severočeského kraje.

 

 

 

Go to top